wishlist
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Skin & Fur
 
 
 
 
 
 

Skin & Fur

 
 
 
810Ден
 

Додаток во исхраната за кучиња и мачки со проблеми со кожата (суво, црвено, чешање, првут, опаѓање на косата, лошо крзно). За подобрување на здравјето на кожата и крзното.

:
 
 

Пакување: 60 капсули

Состав:
Ω – 3 масни киселини 250 мг / г - Високите дози на есенцијални масни киселини влијаат на секоја клетка на телото, вклучително и клетки на кожата во третманот на пруритична кожа. Омега 3 масните киселини ја хидрираат кожата и се борат против црвенило, сувост и чешање, тие можат да го зголемат растот на крзно и да го забрзаат заздравувањето на раните.
Витамин Ц 75 мг / г - Витаминот Ц (Л-аскорбинска киселина) е моќен антиоксидант кој може да ја зајакне природната одбрана на организмот. Најважната улога на овој витамин е одржување на колагенот, протеини неопходни за формирање на кожа, лигаменти и коски. Исто така, го зголемува производството на Т-клетки што помага во борбата против вирусни и бактериски инфекции и некои алергии. Витаминот Ц е особено корисен за животни со хронични заболувања, алергии или дерматитис. Се препорачува додаток на витамин Ц за ублажување на оксидативен стрес и воспаление. Витаминот Ц е важен физиолошки антиоксиданс, кој може да регенерира други антиоксиданти во организмот, вклучително и а-токоферол (витамин Е).
Кверцетин (Styphnolobium japonicum сув екстракт) 50 мг / г - Кверцетинот е биофлавоноид, вид на фитонутриент кој се произведува во неколку растенија. Има анти-воспалителни, антиоксидантни и антихистамински својства. Кверцетинот може да се користи за да се намалат или елиминираат алергиските реакции, бидејќи го потиснува ослободувањето на хистамин од мастоцитите. Може да го користат кучиња и мачки со сезонски алергии предизвикани од животната средина, кучиња и мачки со чести инфекции на ушите и инфекции на кожата, кучиња со тумори на мастоцити, мачки со стоматитис (алергија на забен плак).
Ликопен (Solanum lycopersicum екстракт од овошје) 50 мг / г - Ликопен е каротноид - природен пигмент кој на некои растенија (на пр. Домати) им дава црвена боја. Тоа помага да се балансира pH на кожа и да регулира себумот и е моќен антиоксиданс кој помага во спречување на распаѓање на колагенот. Овој антиоксиданс, исто така, делува за отстранување на слободните радикали.
Калциум - Д - Пантонат 25 мг / г - Калциум пантотенат е калциум сол во вода растворлив витамин Б5, кој е сеприсутен во растенијата и животинските ткива и има антиоксидантни својства. Пантотенат е компонента на коензимот А (CoA) и дел од витамин Б2. Витаминот Б5 е фактор на раст и е неопходен за различни метаболички функции, вклучително и метаболизмот на јаглени хидрати, протеини и масни киселини. Овој витамин е исто така вклучен во синтезата на липидите, невротрансмитерите и хемоглобинот.
Пиридоксин хидрохлорид 25 мг / г - Пиридоксин хидрохлорид е извор на есенцијален витамин Б - комплекс Пиридоксин. Тоа е важна компонента на ензимите потребни за метаболизмот на протеините во организмот. Покрај градењето мускули, исклучително е важно да му помогнете на вашето домашно милениче да гради протеински структури како што се коса, нокти, ензими и хормони за раст.
Ниацин 25 мг / г - Ниацин е витамин растворлив во вода, неопходен за метаболизам на енергија. Тој ја има својата главна функција во коензимските форми на никотинамид, NAD и NADP. Коензимите NAD и NADP се особено важни во метаболичките реакции кои даваат енергија на вашето домашно милениче. Тие делуваат во реакции кои се клучни за нормалниот интегритет на ткивата, особено за кожата, гастроинтестиналниот тракт и нервниот систем.
Биотин 20 мг / г - Биотинот е витамин Б комплекс, растворлив во вода. Познат е и како витамин Х. Тој е еден од најважните хранливи материи во организмот. Биотинот е многу важен во одржувањето на здрава кожа и коса, а исто така игра важна улога во растот, варењето на храната, градењето на мускулите и употребата на глукоза како енергија. Неопходно е во процес на синтеза на масни киселини и е важно за одржување на здрава кожа, коса и нокти.
Коензим Q10 15 mg / g - Коензим Q10 (Co Q10) помага во контролата на протокот на кислород во клетките. Исто така, дејствува како антиоксиданс, намалувајќи го оштетувањето на клетките предизвикани од слободни радикали. Додавањето на Coenzyme Q10 на кучиња и мачки се препорачува во различни третмани или да се спречи когнитивна дисфункција поврзана со возраста, намалена функција на имунитетниот систем и болести на бубрезите.
β - каротин 15 мг / г - Заштита од реактивни видови кислород, постигната со гасење на молекуларниот кислород и побудени состојби на фотосензитивни молекули, како и со прочистување на слободни радикали е една од главните биолошки функции на β-каротин и други каротеноиди. Бета-каротин го зголемува нивото на антитела во крвта, што им помага на кучињата и мачките да се борат со болести и инфекции. Кога β-каротин се претвора во витамин А, го подобрува здравјето на видот, кожата и косата.
Мелатонин 1,5 mg / g - Мелатонинот е хормон кој во телото го синтетизира епифизата. Овој хормон може да ја подобри состојбата на косата, поради што мелатонинот се користи за лекување на циклусот на косата и запирање на алопеција (циклична лумбална алопеција и неинфламаторна алопеција - pattern baldness). Ефектот на мелатонин да го инхибира лачење на лутеинизирачки хормон и хормон за стимулирање на фоликулите е причината зошто е користен кај некои необични алопеција на „ендокриниот тип“ кај кучињата, како што е Алопеција X.
Витамин Б12 650 µg / g - Кобаламин (витамин Б12) помага при регулирање на производството на пигменти во кожата и метаболизмот на протеините, што го поттикнува растот на здравите клетки на кожата и помага во обнобување на оштетената кожа.
Фолна киселина 650 μg / g - Фолната киселина е многу добра за кожата, бидејќи помага во подобрување на протокот на крв. Здравата циркулација помага во развој на здрава кожа. Фолната киселина има антиоксидантно дејство и ја штити кожата од слободни радикали.

Дозирање: 1 капсула на ден, до 15 кг ТМ или како што е препорачано од ветеринар. Можете да ја отворите капсулата и содржината да ја мешате во храната.
Чувајте на температура до 25 ° C, заштитено од светлина и влага. Чувајте подалеку од дофат на деца. Само за употреба на животни.

 
 
Share on Facebook
Tweet
Share On Google Plus
Share On Pinterest
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ooohhh... you may have just missed this one. Fill out the form below and we'll get back to you as soon as it's back in stock!

 
*
 
*