wishlist
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Calmatonin 20 capsules
 
 
 
 
 
 

Calmatonin 20 capsules

 
 
 
532Ден
 

Дополнителна храна за кучиња, кој ги ублажува симптомите на стрес, анксиозност и нарушувања во однесувањето, како што се вознемиреност, страв од бури, пукање и вознемиреност за време на патување или во случај на доаѓање на нов член на домаќинството. Кога се применува однапред, се спротивставува на штетните симптоми на стрес на природен, нежен и долгорочен начин.

:
 
 

Пакување: 20 капсули

Калматонин ефикасно ги ублажува симптомите на анксиозност и стрес и е безбеден, дури и со долготрајна употреба, благодарение на содржината на неговите состојки:

Сув екстракт од цвет на растението Passiflora incarnata, познат по својата способност да релаксира и намалува напнатоста. Биохемиските студии покажале дека природните флавоноиди се клучна активна состојка и дека Passiflora ја подобрува ефикасноста на GABA рецепторите во мозокот, кои помагаат за релаксација. Гама-амино-бутирна киселина (GABA) е примарен инхибиторен невротрансмитер во централниот нервен систем, намалувајќи ја количината на активност на нервните клетки - што има смирувачки и релаксирачки ефект. Во суштина, цветот од Passiflora исто така има својства кои го спречуваат кршењето на виталните трансформатори (допамин, норепинефрин, серотонин), што го зголемува нивото во организмот и резултира во подобрување на расположението и темпераментот.

Сув екстракт од цвет на растението Chamomilla recutita содржи апигенин, флавоноид со анксиолитички својства. Камилицата има и релаксирачки, антиинфламаторни и антиспазмодични својства кое се манифестира на мускулутурата. Поради овие својства, камилицата може да обезбеди олеснување во различни вообичаени ситуации кај домашните миленици и може да се користи како седатив.

Сув екстракт од коренот на растението Valeriana officinalis е најпознат по своите седативни квалитети, а се користи за ублажување на стресот, несоницата и анксизноста, за контрола на нападите и ја поддржува релаксација. Се верува дека сувиот екстракт од овој корен делува преку рецепторот GABA, кој го блокиран нервнот пренос измеѓу невроните кои ја стимулираат активноста.
L - Триптофанот е есенцијална аминокиселина во исхраната која ја поддржува модулацијата на расположението и однесувањето кај цицачите преку неговата улога во серотонергичната патека. Кога вишокот на L-Trp е вклучен во исхраната и не се користи за синтеза на протеини, може да се користи како терапевтски додаток бидејќи е примарен претходник на серотонин, кој има седативно дејство (на пример при чувствителност на болка и агресивно однесување). Триптофанот се користи за намалување на агресијата и импулсивноста, како и за стабилизирање на расположението.
Мелатонин е хормон кој природно се јавува кај животните и луѓето. Го излачува епифизата. Како додаток, може да им помогне на нашите миленици да се релаксираат, да го ублажат стресот и да спијат мирно. Мелатонин има примена и кај одредени здравствени состојби. Секогаш треба да разговарате со вашиот ветеринар пред да воведете нови лекови или додатоци во режимот за здравствена заштита на вашето домашно милениче.

Пакување: 20 капсули

Упатство за употреба*: 1 капсула (до 3 пати) дневно на 10кг ТМ или по совет на ветеринар.
Капсулите CALMATONIN може да се даваат цели или можат да се отворат и помешаат со мала количина на храна за домашни миленици. Давајте онолку долго колку што сметате дека е потребно или како што ве советува вашиот ветеринар.

 
 
Share on Facebook
Tweet
Share On Google Plus
Share On Pinterest